AA Football All-State Teams - KFBB.com News, Sports and Weather

AA Football All-State Teams

Posted: Updated:

CLASS AA ALL-STATE

First team offense

MVP – QB Brady McChesney, sr., Glacier.

QB – Brady McChesney, sr., Glacier.

RB – Cory Diaz, sr., Big Sky; Andrew Grinde, jr., CMR.

FB – Michael Banna, jr., Big Sky; Justin Keeling, sr., Skyview.

WR – Paul Hart, sr., Helena; Logan Jones, sr., Glacier; Sean Mulcahy, sr., Capital; Dalton Daum, sr., Butte; Kessler Leonard, sr., Great Falls.

C – Kyle Reitler, sr., Skyview.

OG – Harrison Kauffman, sr., Glacier; Ryan Millhollin, sr., CMR.

OT – Matt Murphy, sr., Big Sky; Truman Pisk, sr., Glacier; Bryan Wilkes, sr., CMR.

TE – Colin Bingham, sr., Big Sky.

P – Anders Conwell, jr., Sentinel.

K – Brandon Purdy, sr., Glacier.

Long snapper – Colin Bingham, sr., Big Sky.

Second team offense

QB – Casey Klaboe, sr., West; Dylan Cook, jr., Butte.

RB – Thomas Trefney, jr., Glacier; Lane Kokoruda, sr., Helena.

FB – none.

WR – Karl Tucker II, jr., CMR; Devin Cochran, sr., Glacier; Paul Campbell, jr., Butte.

C – Hunter Kauffman, sr., Glacier; Conner Gordon, sr., Big Sky.

OG – Clay Tamcke, sr., Helena; Justin Doty, sr., Skyview.

OT – Andrew Klamecki, jr., Glacier; Mitch Brott, sr., West; Hunter Berg, sr., Skyview.

TE – Henry Garrett, sr., Helena; Connor Lane, sr., Butte.

P – Nathan Dick, so., Senior.

K – Dylan Sandefur, jr., CMR.

Long snapper – Dalton Daum, sr., Butte.

Honorable mention offense

QB – Kade Paffhausen, sr., Sentinel; Jackson Thennis, jr., Helena; DJ Perdaems, jr., Bozeman.

RB – Josh McCracken, jr., Flathead; Riley Barta, sr., Skyview; Balue Chapman, jr., Bozeman.

FB – Payton Boyce, jr., Flathead; Nick Winfield, jr., Helena; Ben Askelson, jr., Senior.

WR – Alec Steele, jr., Sentinel; Keaton Krantz, jr., Flathead; Sam McCamley, sr., Glacier; Brady Coffman, sr., Bozeman; Gabe Sulser, fr., Senior; Bryce Cuchine, sr., CMR; Parker Bernhardt, sr., West; Maxx Sitzman, jr., Great Falls; Kendal Manuel, sr., Skyview.

C – Jake Rebish, jr., Sentinel; Riley Leigh, sr., Flathead; Chris Palmer, sr., Helena; Cody Wiers, sr., Bozeman; Kail Williams, sr., CMR.

OG – Matt Kaufman, sr., Big Sky; Greg Kelly, sr., Flathead; Colten Boyle, jr., Flathead; Brandan Moes, jr., Great Falls; Jake Clarke, sr., Senior; Just Rock Above, sr., West.

OT – Kodi Kemp, sr., Big Sky; Colin Hammock, sr., Sentinel; Colton Rue-Zindell, sr., Great Falls; Riley McGary, sr., Bozeman.

TE – Sam Bryggman, sr., Capital; Jace Leinwand, jr., West; Payton O'Reilly, jr., Bozeman.

P – Tyler Matteucci, jr., Helena.

K – Gabe Peppenger, jr., Sentinel; Gabe Davis, sr., Skyview.

Long snapper – Kam Kemmis, sr., Skyview.

First team defense

MVP – MLB Josh Hill, sr., Glacier.

DE – Colin Bingham, sr., Big Sky; Chase Benson, jr., Helena; Andrew Harris, sr., Glacier; Payton Sexe, sr., CMR.

DL – Matt Murphy, sr., Big Sky; Hunter Berg, sr., Skyview; Justin Rock Above, sr., West.

ILB – Isaiah Cech, sr., Helena; Josh Hill, sr., Glacier; Luke Entzel, sr., Big Sky.

OLB – Cory Diaz, sr., Big Sky; Jed Engebretsen, sr., CMR; Parker Bernhardt, sr., West.

S – Tucker Rauthe, sr., Glacier; Nolan Timmons, sr., Senior; Taylor Trollope, sr., Skyview.

CB – Cain Boschee, sr., Glacier; Nick Wrigg, sr., Capital; Kendal Manuel, sr., Skyview.

Punt return – Logan Jones, sr., Glacier.

Kick return – Logan Jones, sr., Glacier.

Special teams – Alex Nicholson, sr., CMR; Clay Dean, sr., Butte.

Second team defense

DE – Justin Keeling, sr., Skyview; Balue Chapman, jr., Bozeman; Joe Ferrucci, sr., West.

DL – Gus Herzog, jr., Helena; Harrison Kauffman, sr., Glacier; Sawyer Barnes, sr., Senior.

ILB – Jayson Leinwand, jr., West; Payton O'Reilly, jr., Bozeman; Walker Cozzie, sr., Capital.

OLB – Cy Steele, sr., Sentinel; Dylan Kresge, sr., Helena; Peter Lee, sr., Skyview.

S – Jess Beaman, sr., Flathead; Brock Shaide, sr., Big Sky; Clay Dean, sr., Butte; Tre'von Strong, sr., Skyview.

CB – Anthony Bodner, sr., Helena; Evan O'Neill, sr., CMR; Dalton Daum, sr., Butte; Chance Maes, sr., Big Sky.

Punt return – Dalton Daum, sr., Butte; Bryce Cuchine, sr., CMR.

Kick return – Cody McCombs, sr., West; Dalton Daum, sr., Butte.

Special teams – Walker Cozzie, sr., Capital.

Honorable mention defense

DE – Trevor Frandsen, sr., Big Sky; Aaron Siderius, sr., Flathead; Jaxen Hashley, so., Glacier; Zane Guse, sr., Skyview; Devin Maua, jr., Senior; Byron Rollins, sr., Sentinel.

DL – David Peterson, jr., Capital; Jake Rebish, jr., Sentinel; Charles Calobeer, sr., Glacier; Kyle Reitler, sr., Skyview; Trace Bradshaw, jr., Bozeman; Riley Edwards, sr., Senior.

ILB – Neal Wood, sr., Glacier; Kendall Johnson, so., Helena; Conner Gordon, sr., Big Sky; Jake Clarke, sr., Senior; Randy Keesler, sr., Great Falls.

OLB – Tadan Gilman, so., Glacier; Nick Argento, sr., Capital; Jacob Ridgeway, jr., Flathead; Aaron Mangus, sr., Skyview; Brock Behan, jr., Bozeman.

S – Jake Willich, jr., Glacier; Trent Rouse, sr., Capital; Kessler Leonard, sr., Great Falls; Blake Miller, sr., CMR.

CB – Caleb Jones, jr., Glacier; Alec Steele, jr., Sentinel; Keaton Brady, sr., Great Falls; Rashawn Kroll, sr., Skyview; Paul Campbell, jr., Butte.

Punt return – Chase South, sr., Helena; Jacob Kleinhans, sr., Bozeman.

Kick return – Bryce Cuchine, sr., CMR; Jacob Janke, sr., Glacier; Jackson King, sr., Sentinel.

Special teams – none.

Powered by Frankly
Copyright - All content © 2001 - 2018. All Rights Reserved. For more information on this site, please read our Privacy Policy, Terms of Service, and Ad Choices.