Prep Basketball Scores & Highlights, Thursday 2/19 - KFBB.com News, Sports and Weather

Prep Basketball Scores & Highlights, Thursday 2/19

Posted: Updated:

BOYS BASKETBALL

Billings Central 55, Billings Senior 50

Glendive 35, Sidney 33

Laurel 56, Miles City 52

Missoula Hellgate 57, Missoula Big Sky 27

Polson 49, Frenchtown 44

District 1B at Conrad

First Round

Conrad 49, Cut Bank 48

Shelby 68, Rocky Boy 58

District 2B at Wolf Point

First Round

Harlem 66, Plentywood 46

Poplar 44, Wolf Point 40

District 3B at Colstrip

Semifinal

Colstrip 73, St. Labre 66

Lodge Grass 89, Lame Deer 88

District 4B at Worden

Semifinal

Columbus 54, Joliet 34

Huntley Project 68, Shepherd 56

District 5B at Belgrade

First Round

Townsend 52, Three Forks 50

Whitehall 50, Manhattan 37

District 7B

Semifinal

Bigfork 57, Plains 47

Thompson Falls 51, Eureka 50

District 3C at Scobey

First Round

Frazer 80, Dodson 12

Saco-Whitewater 50, Lustre Christian 33

Scobey-Opheim 67, Nashua 33

District 4C at Miles City

First Round

Broadus 62, Ekalaka 49

Northern Cheyenne 64, Terry 48

District 6C at Red Lodge

First Round

Park City 70, Custer-Hysham 44

Plenty Coups 70, Reed Point-Rapelje 44

District 8C at Lewistown

First Round

Highwood 55, Roy-Winifred 31

Stanford-Geyser-Denton 60, Centerville 34

Winnett-Grass Range 53, Hobson-Moore-Judith Gap 48

District 9C at Havre

First Round

Box Elder 97, Turner 37

Chester-Joplin-Inverness 54, Geraldine/Ft. Benton 39

Chinook 61, Big Sandy 36

Hays-Lodgepole 69, North Star 41

District 10C at Great Falls

First Round

Great Falls Central 83, Cascade 28

Simms 57, Dutton-Brady 50

Loser Out

Heart Butte 74, Augusta 49

District 11-12C at Manhattan Christian

First Round

Ennis 55, White Sulphur Springs 41

Manhattan Christian 67, Gardiner 43

Shields Valley 64, Lone Peak 57

Shields Valley 64, Lone Peak 57

Twin Bridges 73, Lima 15

District 13C at Frenchtown

First Round

Darby 53, Seeley-Swan 46

Drummond 49, Victor 34

Phillipsburg 69, Lincoln 39

Valley Christian 62, Alberton 10

District 14C at Pablo

First Round

Charlo 59, Two Eagle River 41

Hot Springs 50, Noxon 38

Superior 62, St. Regis 29

GIRLS BASKETBALL

Laurel 56, Miles City 50

Missoula Big Sky 41, Missoula Hellgate 27

District 1B at Conrad

First Round

Cut Bank 57, Conrad 48

Rocky Boy 47, Shelby 38

District 2B at Wolf Point

First Round

Glasgow 58, Poplar 33

Plentywood 45, Harlem 39

District 3B at Colstrip

Semifinal

Colstrip 60, Baker 32

Forsyth 58, St. Labre 42

District 4B at Worden

Semifinal

Columbus 33, Shepherd 31

Red Lodge 24, Huntley Project 18

District 5B at Belgrade

First Round

Three Forks 57, Big Timber 55

Townsend 34, Whitehall 13

District 7B

Semifinal

Bigfork 47, Thompson Falls 39

Plains 53, Troy 26

District 2C at Sidney

Loser Out

Brockton 55, Bainville 48

Froid/Medicine Lake 46, Culbertson 40

Semifinal

Circle 37, Mon-Dak 36

Fairview 39, Savage 23

District 3C at Scobey

First Round

Frazer 53, Dodson 51

Lustre Christian 41, Nashua 29

Scobey 74, Opheim 12

District 4C at Miles City

Loser Out

Ekalaka 47, Rosebud 24

Northern Cheyenne 62, Terry 38

Semifinal

Broadus 50, Melstone 35

Wibaux 38, Jordan 32

District 6C at Red Lodge

Loser Out

Absarokee 58, Custer-Hysham 34

Bridger 59, Reed Point-Rapelje 43

Semifinal

Broadview-Lavina 54, Harlowton 34

Park City 49, Plenty Coups 35

District 8C at Lewistown

First Round

Centerville 48, Highwood 31

Roy-Winifred 47, Stanford-Geyser-Denton 31

Winnet-Grass Range 50, Hobson-Moore-Judith Gap 13

District 9C at Havre

Loser Out

North Star 58, Big Sandy 22

Turner 50, Hays-Lodgepole 42

Semifinal

Box Elder 48, Chinook 45

Geraldine/Ft. Benton 34, Chester-Joplin-Inverness 32

District 10C at Great Falls

Loser Out

Heart Butte 53, Sunburst 51

Valier 50, Power 37

Semifinal

Cascade 65, Great Falls Central 40

Simms-Augusta 34, Dutton-Brady 32

District 11-12C at Manhattan Christian

First Round

Gardiner 45, Manhattan Christian 15

Harrison-Willow Creek 46, Lone Peak 31

Shields Valley 46, Ennis 45

Twin Bridges 50, White Sulphur Springs 48

District 13C at Frenchtown

Loser Out

Valley Christian 48, Alberton 38

Victor 38, Lincoln 33

Semifinal

Darby 49, Drummond 43

Seeley-Swan 52, Phillipsburg 12

District 14C at Ronan

First Round

Charlo 57, Hot Springs 19

St. Regis 38, Two Eagle River 25

Superior 61, Noxon 16

Powered by Frankly
Copyright - All content © 2001 - 2018. All Rights Reserved. For more information on this site, please read our Privacy Policy, Terms of Service, and Ad Choices.