Prep Basketball Highlights and Scores from Thursday, 2/18 - KFBB.com News, Sports and Weather

Prep Basketball Highlights and Scores from Thursday, 2/18

Posted: Updated:

BOYS BASKETBALL    

Billings Central 44, Laurel 42
    
Butte Central 57, Belgrade 52, OT
    
Havre 63, Browning 54
    
Lewistown (Fergus) 60, Livingston 38
    
Missoula Hellgate 47, Missoula Big Sky 44, OT
    
Stevensville 46, Frenchtown 33
    
District 1B at Shelby
First Round    
Conrad 66, Shelby 54
    
Fairfield 72, Rocky Boy 43
    
District 2B at Glasgow
First Round    
Harlem 73, Wolf Point 54
    
District 3B at Colstrip
Semifinal    
Colstrip 80, Lame Deer 76
    
St. Labre 72, Baker 45
    
District 4B at Columbus
Loser Out    
Broadus 42, Ekalaka 37
    
First Round    
Roundup 68, Joliet 53
    
Shepherd 43, Red Lodge 34
    
District 5B at Belgrade
First Round    
Jefferson (Boulder) 53, Three Forks 17
    
Manhattan 64, Townsend 50
    
District 6B at Anaconda
First Round    
Deer Lodge 57, Ronan 48
    
Missoula Loyola 69, St. Ignatius 29
    
District 7B
First Round    
Bigfork 70, Troy 42
    
Thompson Falls 49, Libby 40
    
District 3C at Malta
First Round    
Lustre Christian 57, Dodson 42
    
North Country 67, Nashua 59
    
District 4C at Miles City
Semifinal    
Northern Cheyenne 64, Jordan 59
    
Terry 50, Wibaux 33
    
District 6C at Huntley Project
Loser Out    
Bridger 87, Fromberg 58
    
Harlowton 57, Custer-Hysham 29
    
Semifinal    
Broadview-Lavina 57, Park City 28
    
Plenty Coups 97, Reed Point-Rapelje 50
    
District 8C at Great Falls
First Round    
Belt 68, Geraldine/Highwood 29
    
Hobson-Moore-Judith Gap 58, Winnet-Grass Range 36
    
Stanford-Geyser-Denton 69, Roy-Winifred 34
    
District 9C at Havre
Loser Out    
Fort Benton 45, Turner 37
    
North Star 97, Big Sandy 12
    
Semifinal    
Box Elder 92, Chinook 49
    
Chester-Joplin-Inverness 78, Hays-Lodgepole 67
    
District 10C at Conrad
Loser Out    
Great Falls Central 53, Dutton-Brady 35
    
Valier 63, Augusta 16
    
Semifinal    
Power 59, Simms 52
    
Sunburst 66, Heart Butte 53
    
District 11-12C at Manhattan Christian
First Round    
Ennis 53, Lone Peak 32
    
Manhattan Christian 69, Harrison-Willow Creek 23
    
Twin Bridges 70, Gardiner 52
    
White Sulphur Springs 57, Shields Valley 50
    
District 13C at Hamilton
Loser Out    
Darby 36, Victor 33
    
Lincoln 47, Clark Fork 41
    
Semifinal    
Seeley-Swan 46, Phillipsburg 39, OT
    
Valley Christian 74, Drummond 42
    
District 14C at Pablo
First Round    
Charlo 46, Noxon 40
    
Hot Springs 69, Two Eagle River 21
    
Plains 75, St. Regis 32
    
GIRLS BASKETBALL    

Browning 58, Havre 49
    
Butte Central 63, Belgrade 42
    
Lewistown (Fergus) 43, Livingston 35
    
Missoula Big Sky 49, Missoula Hellgate 42
    
Polson 44, Whitefish 42
    
District 1B at Shelby
First Round    
Cut Bank 59, Conrad 38
    
Rocky Boy 45, Shelby 42
    
District 2B at Glasgow
First Round    
Harlem 42, Poplar 40
    
District 3B at Colstrip
Semifinal    
Forsyth 47, Baker 39
    
St. Labre 52, Colstrip 47
    
District 4B at Columbus
First Round    
Joliet 33, Columbus 25
    
Red Lodge 48, Huntley Project 41
    
District 5B at Belgrade
First Round    
Big Timber 49, Jefferson (Boulder) 30
    
Townsend 65, Whitehall 29
    
District 6B at Anaconda
First Round    
Deer Lodge 48, Anaconda 41
    
Missoula Loyola 46, St. Ignatius 43
    
District 7B
First Round    
Bigfork 47, Troy 33
    
Libby 39, Eureka 36
    
District 2C at Sidney
Second Round    
Circle 56, Fairview 48
    
Plentywood 52, Culbertson 16
    
Loser Out    
Richey-Lambert 41, Bainville 27
    
Savage 62, Brockton 17
    
District 3C at Malta
First Round    
Dodson 44, Lustre Christian 39, OT
    
Frazer 45, Nashua 34
    
District 4C at Miles City
First Round    
Broadus 56, Terry 33
    
Jordan 43, Northern Cheyenne 38
    
Melstone 47, Ekalaka 44, 2OT
    
District 6C at Huntley Project
First Round    
Harlowton 46, Reed Point-Rapelje 30
    
Park City 61, Bridger 38
    
District 8C at Great Falls
First Round    
Belt 71, Stanford-Geyser-Denton 23
    
Centerville 46, Hobson-Moore-Judith Gap 30
    
Geraldine/Highwood 48, Roy-Winifred 47
    
District 9C at Havre
First Round    
Box Elder 59, Big Sandy 8
    
Chinook 83, Hays-Lodgepole 14
    
Fort Benton 40, Turner 22
    
North Star 34, Chester-Joplin-Inverness 28
    
District 10C at Conrad
First Round    
Cascade 51, Simms-Augusta 48
    
Great Falls Central 60, Power 31
    
District 11-12C at Manhattan Christian
First Round    
Ennis 40, Harrison-Willow Creek 24
    
Manhattan Christian 77, Shields Valley 36
    
Twin Bridges 55, West Yellowstone 21
    
White Sulphur Springs 51, Lone Peak 35
    
District 13C at Hamilton
First Round    
Clark Fork 41, Darby 26
    
Drummond 39, Valley Christian 18
    
Phillipsburg 47, Victor 19
    
Seeley-Swan 53, Lincoln 2
    
District 14C at Pablo
First Round    
Arlee 69, Hot Springs 19
    
Charlo 59, Two Eagle River 21
    
St. Regis 43, Noxon 40

Powered by Frankly
Copyright - All content © 2001 - 2018. All Rights Reserved. For more information on this site, please read our Privacy Policy, Terms of Service, and Ad Choices.