2015-16 Class AA All-State and All-Conference Teams - KFBB.com News, Sports and Weather

2015-16 Class AA All-State and All-Conference Teams

Posted: Updated:

Class AA Boys All-State and All-Conference Teams

All-State Team

Brendan Howard (Great Falls High)
Braydon Deming (West)
Aaron Weidenaar (Bozeman)
Bennett Hostetler (Bozeman)
RayQuan Evans (Skyview)
Connor Schenk (Hellgate)
Ragen Shein (Helena High)
Jake Tabish (Big Sky)
Taylor England (Helena High)
Daniel O'Malley (Capital)

Western AA 1st Team All-Conference

Connor Schenk (Capital)
Ragen Shein (Helena High)
Jake Tabish (Big Sky)
Taylor England (Helena High)
Daniel O'Malley (Capital)

Western AA 2nd Team All-Conference

Derrius Collins (Hellgate)
Alex Simmons (Big Sky)
Connor Dowdy (Capital)
Mitch Roberts (Sentinel)
Peter Vandam (Hellgate)

Western Honorable Mentions

Bradley Haller (Capital)
Matt Marshall (Flathead)
AJ Kanthack (Helena High)
Drew Sheridan (Big Sky)
Noah Lindsay (Glacier)
Nick Yovetich (Big Sky)

Eastern AA 1st Team All-Conference

Brendan Howard (Great Falls High)
Braydon Deming (West)
Aaron Weidenaar (Bozeman)
Bennett Hostetler (Bozeman)
RayQuan Evans (Skyview)

Eastern AA 2nd Team All-Conference

Bryson Demming (West)
Karl Tucker II (CMR)
Payton Stott (Skyview)
Trace Bradshaw (Bozeman)
Nathan Dick (Senior)
Braxton Haws (Senior)

Eastern Honorable Mentions

Nick Tranel (Skyview)
Brock Powell (Butte)
Daniel Silverstein (Great Falls High)
Charlie Carr (Bozeman)
Kody Torgerson (Great Falls High)
Mac Turner (Senior)

 

Class AA Girls All-State and All-Conference Teams

All-State Team

Haylea Elkin (West)
Nora Klick (Great Falls High)
Kola Bad Bear (Senior)
Hannah Collins (Great Falls High)
Cody Rogers (West)
Caitlin Lonergan (Bozeman)
Shannon Worster (Sentinel)
Hailee Bennett (Glacier)
Tjaden Pallister (Capital)
Kamden Hilborn (Helena High)
Kylie Frolich (Sentinel)
Anna Gragg (Big Sky)

Western AA 1st Team All-Conference

Shannon Worster (Sentinel)
Hailee Bennett (Glacier)
Tjaden Pallister (Capital)
Kamden Hilborn (Helena High)
Kylie Frolich (Sentinel)
Anna Gragg (Big Sky)

Western AA 2nd Team All-Conference

Tiana Johnson (Flathead)
Darby Henthorn (Hellgate)
Katie Stahl (Hellgate)
McKenna Arledge (Big Sky)
Jordyn Schweyen (Sentinel)
Savanna Bignell (Capital)
Taylor Salonen (Glacier)

Western AA Honorable Mentions

Kendall Mooney (Big Sky)
Mary Bryggman (Capital)
Taelyr Krantz (Helena High)
Shanna Floerschinger (Helena High)
Kylie McWilliams (Hellgate)
Nikki Krueger (Glacier)

Eastern AA 1st Team All-Conference

Haylea Elkin (West)
Nora Klick (Great Falls High)
Kola Bad Bear (Senior)
Hannah Collins (Great Falls High)
Cody Rogers (West)
Caitlin Longeran (Bozeman)

Eastern AA 2nd Team All-Conference

Emerald Toth (Bozeman)
Addison Gardner (CMR)
Jeanann Lemelin (Senior)
Emma Madsen (Great Falls High)
Bailey O'Leary (Bozeman)
Brianna Shirley (West)

Eastern AA Honorable Mention

Ally Cleverly (Butte)
Gabby Fought (Great Falls High)
Mady Skawinski (CMR)
Jacey Reiter (Skyview)

Powered by Frankly
Copyright - All content © 2001 - 2018. All Rights Reserved. For more information on this site, please read our Privacy Policy, Terms of Service, and Ad Choices.