Prep Track and Field Highlights and Results from Saturday 4/16 - KFBB.com News, Sports and Weather

Prep Track and Field Highlights and Results from Saturday 4/16

Posted: Updated:

Great Falls High/Helena Capital/Butte Meet:

Girls 100 Meter Dash Varsity

Name School Finals

Finals

1 Evans, Morgan Great Falls 12.93 5

2 Bloomquist, Audrey Helena Capit 13.31 3

3 Carter, Elena Helena Capit 13.57 2

4 Sanford, Parker Great Falls 13.79 1

5 Lantz, Shaelyn Helena Capit 14.06

6 Wendt, McKenna Butte 14.20

7 Valle, Jo Butte 14.78

8 Shutey-Fogerty, Kaileigh Butte 14.94

9 Haberman, Gabby Butte 16.04

Girls 200 Meter Dash Varsity

Name School Finals

Finals

1 Sanford, Parker Great Falls 27.49 5

2 Greene, Taylar Helena Capit 27.87 3

3 Bloomquist, Audrey Helena Capit 28.01 2

4 McLeod, Mijah Butte 28.48 1

5 Wendt, McKenna Butte 29.06

6 Olson, Katarina Helena Capit 29.71

7 Valle, Jo Butte 30.49

Girls 400 Meter Dash Varsity

Name School Finals

Finals

1 Sorini, Mar Butte 1:03.38 5

2 James, Hailey Helena Capit 1:07.45 3

3 Tjaden, Sydnee Helena Capit 1:09.35 2

Girls 800 Meter Run Varsity

Name School Finals

Finals

1 Olson, Katarina Helena Capit 2:37.43 5

2 Baranek, Rachel Helena Capit 2:48.76 3

3 Heibling, Lauren Helena Capit 2:49.19 2

4 Burke, Abby Butte 3:03.54 1

5 Miertschin, Meaghan Great Falls 3:09.07

6 Hafer, Sheridan Butte 3:17.67

7 Miertschin, Samantha Great Falls 3:18.67

Girls 1600 Meter Run Varsity

Name School Finals

Finals

1 Rosenleaf, Joby Butte 5:35.69 5

2 Tonidandel, Alana Helena Capit 5:52.18 3

3 McBroom, Abby Helena Capit 5:54.62 2

4 Rohrer-Fitzhugh, Hannah Helena Capit 5:55.23 1

5 Baltazar, Nely Great Falls 6:26.78

6 Burke, Abby Butte 6:43.89

7 Hafer, Sheridan Butte 7:14.39

Girls 3200 Meter Run Varsity

Name School Finals

Finals

1 Rosenleaf, Joby Butte 12:26.18 5

2 Tonidandel, Alana Helena Capit 12:52.68 3

3 Rohrer-Fitzhugh, Hannah Helena Capit 12:56.50 2

4 McBroom, Abby Helena Capit 12:57.19 1

Girls 110 Meter Hurdles Varsity

Name School Finals

Finals

1 Evans, Morgan Great Falls 15.46 5

2 Carter, Elena Helena Capit 15.73 3

3 Dodge, Abby Butte 16.50 2

4 Patten, Teresa Helena Capit 18.29 1

5 Ehlke, Lindsey Helena Capit 19.23

Girls 300 Meter Hurdles Varsity

Name School Finals

Finals

1 Evans, Morgan Great Falls 47.86 5

2 Patten, Teresa Helena Capit 50.54 3

3 Carrell, Haylee Helena Capit 52.69 2

4 Harmon, Abigail Helena Capit 53.50 1

5 Pavsek, Sarah Helena Capit 57.14

Girls 4x100 Meter Relay Varsity

Team Relay Finals

Finals

1 Great Falls A 51.65 5

2 Helena Capital A 52.06 3

3 Butte A 52.19

Girls 4x400 Meter Relay Varsity

Team Relay Finals

Finals

1 Butte A 4:22.63 5

2 Helena Capital A 4:33.76 3

Girls High Jump Varsity

Name School Finals

Finals

1 Dodge, Abby Butte 5-03.00 5

2 Perschon, Savannah Helena Capit 4-09.00 3

3 Fought, Gabby Great Falls J4-09.00 1.5

3 Leslie, Sarah Helena Capit J4-09.00 1.5

5 Dutro, Sarah Great Falls 4-07.00

6 McLeod, Mijah Butte 4-05.00

6 Parini, Gabbie Butte 4-05.00

Girls Pole Vault Varsity

Name School Finals

Finals

1 Swanson, Keegan Great Falls 9-00.00 5

2 Dutro, Sarah Great Falls J9-00.00 3

3 Saultzman, Autumn Great Falls 8-06.00 2

Finals ... (Girls Pole Vault Varsity)

Name School Finals

4 Leslie, Sarah Helena Capit 7-00.00 1

5 Haberman, Gabby Butte 6-00.00

5 Pendergast, Sydney Butte 6-00.00

--- Allen, Grace Helena Capit NH

Girls Long Jump Varsity

Name School Finals

Finals

1 Dodge, Abby Butte 15-04.00 5

2 Greene, Taylar Helena Capit 14-09.50 3

3 Perschon, Savannah Helena Capit 14-09.00 2

4 Wendt, McKenna Butte 14-03.00 1

5 Klick, Nora Great Falls 13-09.50

6 Sanchez, Celina Helena Capit 13-00.50

--- Saultzman, Autumn Great Falls ND

Girls Triple Jump Varsity

Name School Finals

Finals

1 Perschon, Savannah Helena Capit 34-09.00 5

2 Greene, Taylar Helena Capit 33-07.50 3

3 Sanchez, Celina Helena Capit 31-04.00 2

4 Wendt, McKenna Butte 29-01.00 1

5 Saultzman, Autumn Great Falls 28-05.25

Girls Shot Put Varsity

Name School Finals

Finals

1 Kananen, Halie Helena Capit 37-00.00 5

2 Regan, Hailee Butte 35-11.00 3

3 Shephard, Brittania Helena Capit 34-03.00 2

4 Key, Meagan Helena Capit 34-02.00 1

5 Marlowe, Cassi Great Falls 32-00.00

6 Sullivan, Lauren Butte 31-07.00

7 Earles, Josey Butte 31-06.00

8 Hairston, Mackenzie Great Falls 23-03.00

Girls Discus Throw Varsity

Name School Finals

Finals

1 Key, Meagan Helena Capit 109-04 5

2 Kananen, Halie Helena Capit 101-08 3

3 Ludlow, Hannah Helena Capit 94-04 2

4 Brown, Alexis Butte 81-02 1

5 Tempel, Haley Butte 80-00

6 Schmidt, Jourdyn Great Falls 77-09

7 Marlowe, Cassi Great Falls 70-06

8 Wanago, Courtney Great Falls 56-06

--- Kolpin, Aurora Butte ND

Girls Javelin Throw Varsity

Name School Finals

Finals

1 Wrigg, Lexi Helena Capit 101-06 5

2 Gillespie, Lydia Great Falls 96-04 3

3 Warren, Hailey Helena Capit 91-03 2

4 Regan, Hailee Butte 88-01 1

5 Shephard, Brittania Helena Capit 81-07

6 Schmidt, Jourdyn Great Falls 73-00

Girls 100 Meter Dash Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Fought, Gabby Great Falls 13.74

2 Ehlke, Lindsey Helena Capit 14.26

3 Harmon, Abigail Helena Capit 14.56

4 Allen, Grace Helena Capit 14.86

5 Thomas, Mariah Helena Capit 14.96

6 Pavsek, Sarah Helena Capit 15.25

7 Lundwall, Briana Butte 15.52

8 Havron, Megan Helena Capit 15.68

9 Winkle, McKinley Helena Capit 16.45

10 Fairhurst, Keegan Great Falls 16.63

Girls 200 Meter Dash Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Ehlke, Lindsey Helena Capit 30.53

2 Thomas, Mariah Helena Capit 30.87

3 Sanchez, Celina Helena Capit 31.47

4 Allen, Grace Helena Capit 31.52

5 Shutey-Fogerty, Kaileigh Butte 32.04

6 Heibling, Lauren Helena Capit 32.43

7 Tompkins, Alyssa Helena Capit 32.54

8 Havron, Megan Helena Capit 32.88

9 Dowdy, Josephine Helena Capit 33.11

10 Brown, Kira Helena Capit 33.33

11 Lundwall, Briana Butte 33.82

12 Winkle, McKinley Helena Capit 33.95

13 Haberman, Gabby Butte 35.28

14 Woods, Brittany Helena Capit 35.36

15 Pendergast, Payton Butte 37.70

Girls 400 Meter Dash Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Tompkins, Alyssa Helena Capit 1:11.62

2 Haberman, Gabby Butte 1:23.26

3 Richards, Fay Great Falls 1:27.96

Girls 800 Meter Run Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Lightner, Kaley Helena Capit 3:08.75

Girls 1600 Meter Run Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Baranek, Rachel Helena Capit 6:11.42

2 Robinson, Meghan Helena Capit 6:12.61

3 Olson, Tianna Helena Capit 6:29.23

4 Lightner, Kaley Helena Capit 7:09.89

Finals ... (Girls 1600 Meter Run Junior Varsity)

Name School Finals

5 Miertschin, Meaghan Great Falls 7:22.20

6 Miertschin, Samantha Great Falls 7:48.92

Girls 3200 Meter Run Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Robinson, Meghan Helena Capit 13:50.66

2 Olson, Tianna Helena Capit 14:07.90

Girls 4x100 Meter Relay Junior Varsity

Team Relay Finals

Finals

1 Helena Capital A 55.46

2 Helena Capital B x56.24

3 Helena Capital C x57.97

4 Helena Capital D x59.87

Girls 4x400 Meter Relay Junior Varsity

Team Relay Finals

Finals

1 Helena Capital A 4:55.30

2 Butte A 5:01.25

Girls High Jump Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Bloomquist, Audrey Helena Capit 4-07.00

2 Warren, Hailey Helena Capit 4-05.00

3 Ehlke, Lindsey Helena Capit 4-03.00

--- Wrigg, Lexi Helena Capit NH

--- Winkle, McKinley Helena Capit NH

Girls Pole Vault Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Bloomquist, Audrey Helena Capit 7-06.00

2 Havron, Megan Helena Capit 6-00.00

2 Winkle, McKinley Helena Capit 6-00.00

4 Pendergast, Payton Butte 5-06.00

Girls Long Jump Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Warren, Hailey Helena Capit 13-03.00

2 Pierce, Kerste Helena Capit 12-06.00

3 Wrigg, Lexi Helena Capit 12-04.00

4 Dowdy, Josephine Helena Capit 11-10.25

5 Tompkins, Alyssa Helena Capit 11-09.00

6 Sakkasemkrit, Chonlathan Great Falls 10-09.50

7 Fairhurst, Keegan Great Falls 10-09.00

8 Woods, Brittany Helena Capit 10-07.50

--- Aanstad, Sadie Butte ND

--- Shutey-Fogerty, Kaileigh Butte ND

Girls Triple Jump Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Warren, Hailey Helena Capit 28-09.50

2 Wrigg, Lexi Helena Capit 28-07.00

3 Woods, Brittany Helena Capit 24-10.00

4 Pierce, Kerste Helena Capit 24-05.50

--- Aanstad, Sadie Butte ND

--- Shutey-Fogerty, Kaileigh Butte ND

Girls Shot Put Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Ludlow, Hannah Helena Capit 31-08.50

2 Mai, Jessica Helena Capit 31-04.50

3 Pipinich, Tanlee Helena Capit 29-03.25

4 Davis, Twila Helena Capit 27-10.50

5 Kalchbrenner, Jaden Helena Capit 27-06.50

6 Pierson, Reisa Helena Capit 27-05.00

7 Klapan, Josie Butte 26-08.25

8 Maxie-Weekly, Dylan Helena Capit 23-01.25

9 Freebourn, Amber Butte 23-00.50

10 Faulkner, McKenzie Butte 22-10.00

11 Krows, McKenzie Helena Capit 21-11.00

12 Wall, Meggie Butte 21-10.00

13 Maloughney, Jaile Butte 21-09.00

14 Waldie, Andee Butte 21-08.50

15 Brown, Kira Helena Capit 21-04.00

16 Tempel, Haley Butte 19-11.00

16 Clinch Chisholm, Gabby Helena Capit 19-11.00

18 Ladouceur, Jordynn Butte 19-08.50

19 Bono, Ashley Helena Capit 16-02.00

Girls Discus Throw Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Davis, Twila Helena Capit 92-05

2 Earles, Josey Butte 78-01

3 Mai, Jessica Helena Capit 76-08

4 Sullivan, Lauren Butte 73-06

5 Ladouceur, Jordynn Butte 73-03

6 Kalchbrenner, Jaden Helena Capit 72-03

7 Henck, Franziska Great Falls 71-11

8 Faulkner, McKenzie Butte 71-05

9 Pierson, Reisa Helena Capit 69-05

10 Klapan, Josie Butte 64-10

11 Pipinich, Tanlee Helena Capit 60-07

12 Wall, Meggie Butte 60-02

13 Freebourn, Amber Butte 58-02

14 Hairston, Mackenzie Great Falls 57-07

15 Waldie, Andee Butte 57-06

16 Clinch Chisholm, Gabby Helena Capit 57-00

17 Krows, McKenzie Helena Capit 53-10

18 Brown, Kira Helena Capit 48-11

19 Bono, Ashley Helena Capit 44-01

Finals ... (Girls Discus Throw Junior Varsity)

Name School Finals

20 Maloughney, Jaile Butte 44-00

21 Maxie-Weekly, Dylan Helena Capit 42-00

Girls Javelin Throw Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Henck, Franziska Great Falls 72-10

2 Pierce, Kerste Helena Capit 71-02

3 Bono, Ashley Helena Capit 69-07

4 Steffenson, Rian Great Falls 65-01

5 Baltazar, Nely Great Falls 63-07

6 Winchell, Celeste Great Falls 61-04

7 Dowdy, Josephine Helena Capit 59-05

8 Pendergast, Payton Butte 58-00

9 Brown, Kira Helena Capit 51-04

10 Clinch Chisholm, Gabby Helena Capit 49-11

11 Lightner, Kaley Helena Capit 48-11

12 No Runner, Dustien Great Falls 48-00

Boys 100 Meter Dash Varsity

Name School Finals

Finals

1 Melice, Xavier Helena Capit 11.58 5

2 Burton, Danny Helena Capit 11.63 3

3 Callero, Giovanni Helena Capit 11.64 2

4 Bail-Grover, Riley Great Falls 11.69 1

5 Sitzmann, Maxx Great Falls 11.75

6 Best, Justin Butte 11.89

7 Garcia, Marcus Butte 12.27

8 Mortensen, Bo Butte 12.71

Boys 200 Meter Dash Varsity

Name School Finals

Finals

1 Sitzmann, Maxx Great Falls 24.02 5

2 Callero, Giovanni Helena Capit 24.22 3

3 Bail-Grover, Riley Great Falls 24.35 2

4 Southon, Karson Great Falls 25.56 1

5 Best, Justin Butte 26.01

6 Sweet, Matt Butte 26.50

Boys 400 Meter Dash Varsity

Name School Finals

Finals

1 Burton, Danny Helena Capit 51.97 5

2 Dowdy, Connor Helena Capit 53.43 3

3 Kratiger, Bryce Great Falls 55.00 2

4 Sweet, Matt Butte 59.15 1

5 Walker, Corbin Butte 59.29

6 Keene, Kody Butte 1:00.48

Boys 800 Meter Run Varsity

Name School Finals

Finals

1 Torgerson, Kody Great Falls 2:06.89 5

2 McBroom, AJ Helena Capit 2:14.47 3

3 Munsterteiger, Ryan Great Falls 2:15.31 2

4 Vetter, Jake Butte 2:15.56 1

5 Vanderkolk, Alec Great Falls 2:22.46

6 Van Every, Jacob Great Falls 2:26.81

7 Cunneen, Billy Butte 2:27.65

8 Konda, Kyle Butte 2:28.90

Boys 1600 Meter Run Varsity

Name School Finals

Finals

1 Olson, Teagan Great Falls 4:35.49 5

2 Torgerson, Kody Great Falls 4:43.58 3

3 Longtine, Bridger Helena Capit 4:53.59 2

4 McBroom, AJ Helena Capit 5:00.44 1

5 Munsterteiger, Ryan Great Falls 5:03.33

6 Bartow, Spencer Helena Capit 5:03.64

7 Cunneen, Billy Butte 5:23.65

8 Konda, Kyle Butte 5:42.77

Boys 3200 Meter Run Varsity

Name School Finals

Finals

1 Olson, Teagan Great Falls 10:09.10 5

2 Longtine, Bridger Helena Capit 10:50.46 3

3 Bartow, Spencer Helena Capit 11:15.79 2

4 Lund, Peter Helena Capit 11:54.34 1

Boys 110 Meter Hurdles Varsity

Name School Finals

Finals

1 Hermanson, Jamison Great Falls 15.56 5

2 Gallagher, Bryce Butte 16.29 3

3 Dowdy, Connor Helena Capit 16.33 2

4 Melice, Xavier Helena Capit 16.53 1

5 Dennehy, Quinn Butte 16.65

6 Friede, Colby Great Falls 16.93

7 Pavsek, Victor Helena Capit 17.30

Boys 300 Meter Hurdles Varsity

Name School Finals

Finals

1 Melice, Xavier Helena Capit 40.95 5

2 Hermanson, Jamison Great Falls 41.19 3

3 Sitzmann, Maxx Great Falls 42.05 2

4 Johnson, Ryan Great Falls 42.27 1

5 Hunthausen, Will Helena Capit 42.50

6 Caprara, Kiley Butte 42.65

Boys 4x100 Meter Relay Varsity

Team Relay Finals

Finals

1 Helena Capital A 44.58 5

2 Great Falls A 44.92 3

3 Butte A 45.94

Boys 4x400 Meter Relay Varsity

Team Relay Finals

Finals

1 Great Falls A 3:38.83 5

2 Helena Capital A 3:43.44 3

3 Butte A 3:47.38

Boys High Jump Varsity

Name School Finals

Finals

1 Ferguson, Nathaniel Butte 5-09.00 5

2 Kynett, Kendall Great Falls 5-07.00 3

3 Thelen, Blake Great Falls J5-07.00 2

4 Silk, Skylar Helena Capit 5-05.00 1

5 Cooney, Sean Butte 5-03.00

--- LaFond, Brian Butte NH

Boys Pole Vault Varsity

Name School Finals

Finals

1 Mackay, Ethan Helena Capit 13-00.00 5

2 Hermanson, Jamison Great Falls 11-00.00 3

3 Woodward, Hunter Helena Capit 10-06.00 2

4 Jenkin, Brandon Butte J10-06.00 1

5 Hofer, Jacob Helena Capit 10-00.00

Boys Long Jump Varsity

Name School Finals

Finals

1 Kynett, Kendall Great Falls 19-03.25 5

2 Friede, Colby Great Falls 19-02.50 3

3 Caprara, Kiley Butte 19-01.50 2

4 Cooney, Sean Butte 18-04.50 1

5 Thelen, Blake Great Falls 18-04.00

6 Dennehy, Quinn Butte 18-02.00

7 McDuffie, Tommy Helena Capit 17-10.00

8 King, Tehl Helena Capit 17-06.50

9 Hagengruer, Joe Helena Capit 17-03.50

Boys Triple Jump Varsity

Name School Finals

Finals

1 McDuffie, Tommy Helena Capit 41-07.50 5

2 Hagengruer, Joe Helena Capit 36-08.50 3

3 Boes, Kevin Great Falls 35-06.00 2

Boys Shot Put Varsity

Name School Finals

Finals

1 Smith, Michael Helena Capit 53-00.00 5

2 Peterson, David Helena Capit 46-04.00 3

3 Liebel, Bryce Butte 46-00.00 2

4 Jenks, Justin Helena Capit 45-02.25 1

5 Boyle, Nolan Butte 42-01.50

6 Klapan, Kyle Butte 40-05.50

7 Hendrickson, Cole Great Falls 37-03.50

8 Jovich, Spencer Great Falls 35-10.50

9 Winkler, Kyle Great Falls 35-09.50

Boys Discus Throw Varsity

Name School Finals

Finals

1 Smith, Michael Helena Capit 152-09 5

2 Jenks, Justin Helena Capit 140-09 3

3 Baszler, Cody Butte 123-11 2

4 Winkler, Kyle Great Falls 121-01 1

5 Broussard, Kory Helena Capit 116-05

6 Vaughn, Riley Butte 114-02

7 Jovich, Spencer Great Falls 104-07

--- Boyle, Nolan Butte ND

Boys Javelin Throw Varsity

Name School Finals

Finals

1 Gallagher, Bryce Butte 156-07 5

2 Broussard, Kory Helena Capit 154-11 3

3 Duncan, MacKenzie Helena Capit 145-00 2

4 O'Neill, Cade Butte 123-06 1

5 Skunkcap, Larry Great Falls 117-11

6 Ardoin, Tyler Great Falls 103-10

--- Campbell, Brenden Great Falls DQ

Boys 100 Meter Dash Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 McGinley, Matt Helena Capit 12.10

2 Smith, Tim Helena Capit 12.17

2 Southon, Karson Great Falls 12.17

4 Mackay, Ethan Helena Capit 12.25

5 Friede, Colby Great Falls 12.39

6 Dioso, Michael Helena Capit 12.43

6 Jackson, Caleb Helena Capit 12.43

8 Neil, Josh Butte 12.46

9 Cooney, Sean Butte 12.53

10 Holdorf, Ben Helena Capit 12.60

11 McDuffie, Tommy Helena Capit 12.71

12 Boes, Kevin Great Falls 12.72

13 Peterson, David Helena Capit 12.81

14 O'Connor, Will Butte 12.86

15 King, Tehl Helena Capit 12.89

16 Sweet, Matt Butte 12.94

17 Mahoney, Dugan Great Falls 12.97

18 Hellermann, Jonas Butte 12.99

19 Goodrich, Jacob Helena Capit 13.01

20 Keene, Kody Butte 13.02

21 Ferguson, Nathaniel Butte 13.09

22 Mahoney, Declan Great Falls 13.15

23 Ruppel, Mason Butte 13.20

24 Walker, Corbin Butte 13.21

25 Martz, Thomas Butte 13.26

26 Peterson, Ty Butte 13.27

27 Jenkin, Brandon Butte 13.29

Finals ... (Boys 100 Meter Dash Junior Varsity)

Name School Finals

28 Biastoch, Ben Butte 13.30

29 Waananen, Rylan Butte 13.37

30 Masters, Jacob Butte 13.39

31 Denman, Brayden Helena Capit 13.44

32 Peterson, Mitchell Butte 13.46

33 Falley, Easton Helena Capit 13.48

34 Hart, Greydon Great Falls 13.49

34 Orgeron, Connor Helena Capit 13.49

36 Baroch, Jake Great Falls 13.51

37 Wright, Trenton Helena Capit 13.69

38 Walker, Cole Butte 13.72

39 Ladouceur, Blake Butte 13.75

39 Mandic, Greyson Butte 13.75

41 LaFond, Brian Butte 13.79

42 Stout, Weston Butte 13.88

43 Fernando, Roderick Great Falls 13.89

44 Cunningham, Connor Butte 13.93

45 Miertschin, Duncan Great Falls 13.94

46 Dobb, Riley Butte 13.95

47 Marshall, Isaac Helena Capit 13.98

48 LeDoux, Tucker Butte 14.18

48 Barragan, Ulises Helena Capit 14.18

50 Shea, Timmy Butte 14.19

51 McCarthy, Kale Butte 14.20

52 Harding, Kyle Butte 14.37

53 Davidson, Ethan Helena Capit 14.38

54 Witham, Peyton Helena Capit 14.50

55 Kidder, Cade Helena Capit 14.52

56 Lacey, Gabe Butte 14.84

57 LeDoux, Chance Butte 14.93

57 Ball, Calvin Butte 14.93

59 Swanson, Corbin Great Falls 15.04

60 Joyce, Ian Helena Capit 15.46

Boys 200 Meter Dash Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Friede, Colby Great Falls 25.83

2 Holdorf, Ben Helena Capit 25.84

3 Goodrich, Jacob Helena Capit 25.95

4 Garcia, Marcus Butte 25.98

5 Dioso, Michael Helena Capit 25.99

6 Merzlak, Matt Butte 26.08

7 Walker, Corbin Butte 26.33

7 Boes, Kevin Great Falls 26.33

9 Keene, Kody Butte 26.46

10 Mahoney, Dugan Great Falls 26.64

11 O'Connor, Will Butte 26.73

12 Biastoch, Ben Butte 26.90

13 Mahoney, Declan Great Falls 27.10

14 Orgeron, Connor Helena Capit 27.19

15 Martz, Thomas Butte 27.22

16 Miertschin, Duncan Great Falls 27.38

17 Denman, Brayden Helena Capit 27.97

18 Baroch, Jake Great Falls 28.03

19 Stout, Weston Butte 28.06

20 Davidson, Ethan Helena Capit 28.11

21 Barragan, Ulises Helena Capit 28.28

21 Wright, Trenton Helena Capit 28.28

23 Ladouceur, Blake Butte 28.34

24 Eggars, Dakota Butte 28.42

25 Peterson, Mitchell Butte 28.68

26 Shea, Timmy Butte 28.89

27 LeDoux, Tucker Butte 29.94

28 Lacey, Gabe Butte 29.96

29 LeDoux, Chance Butte 30.57

30 Kidder, Cade Helena Capit 30.75

31 Joyce, Ian Helena Capit 30.81

Boys 400 Meter Dash Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Spragg, Brandon Helena Capit 59.12

2 Carter-Scanlon, Daniel Helena Capit 59.30

3 Walker, Cole Butte 1:00.39

4 Miertschin, Duncan Great Falls 1:00.59

5 Peterson, Mitchell Butte 1:01.55

6 Martin, Brady Helena Capit 1:02.50

7 Hanson, Gus Helena Capit 1:03.46

8 Kidder, Cade Helena Capit 1:06.30

9 Ulmer, Luke Helena Capit 1:06.75

Boys 800 Meter Run Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Miller, Kyle Great Falls 2:31.12

2 Olsen, Konrad Helena Capit 2:34.54

3 Northey, Alex Helena Capit 2:35.92

4 Miller, Garrett Butte 2:38.38

5 Fleury, Jacob Helena Capit 2:38.56

Boys 1600 Meter Run Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Van Every, Jacob Great Falls 5:14.41

2 Vanderkolk, Alec Great Falls 5:17.31

3 Patten, Justin Helena Capit 5:18.95

4 Miller, Kyle Great Falls 5:19.35

5 Lund, Peter Helena Capit 5:32.48

6 Olsen, Konrad Helena Capit 5:36.66

7 Bubb, Jake Helena Capit 5:43.23

8 Northey, Alex Helena Capit 5:46.73

9 Petersen, Travis Helena Capit 5:49.68

10 Miller, Garrett Butte 5:54.52

11 Fleury, Jacob Helena Capit 6:07.37

Boys 3200 Meter Run Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Atkinson, Dominic Great Falls 12:35.13

Boys 110 Meter Hurdles Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Johnson, Ryan Great Falls 16.96

2 Ricketts, Lathan Butte 18.51

3 Spragg, Ryan Helena Capit 18.99

4 Dobson, Danny Helena Capit 19.63

5 Selthon, Danyal Great Falls 19.98

6 Cunningham, Connor Butte 20.88

7 LeDoux, Chance Butte 22.26

8 Swanson, Corbin Great Falls 22.86

Boys 300 Meter Hurdles Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Smith, Tim Helena Capit 44.00

2 Ricketts, Lathan Butte 47.47

3 Dobson, Danny Helena Capit 47.89

4 Cunningham, Connor Butte 48.84

5 LeDoux, Chance Butte 54.80

Boys 4x100 Meter Relay Junior Varsity

Team Relay Finals

Finals

1 Helena Capital A 47.18

2 Butte A 49.09

3 Helena Capital B x51.83

--- Great Falls A DNF

Boys 4x400 Meter Relay Junior Varsity

Team Relay Finals

Finals

1 Butte A 3:55.15

2 Helena Capital A 4:02.65

--- Butte D xNo Data

--- Butte C xNo Data

--- Butte E xNo Data

--- Helena Capital B xNo Data

--- Butte B xNo Data

Boys High Jump Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Hellermann, Jonas Butte 5-01.00

--- Ricketts, Lathan Butte NH

--- Keele, Logan Butte NH

--- Fernando, Roderick Great Falls NH

Boys Pole Vault Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 King, Tehl Helena Capit 10-06.00

2 Hunthausen, Ben Helena Capit 10-00.00

3 Peterson, Ty Butte 9-06.00

4 Snortland, Hadley Helena Capit 9-00.00

4 Merzlak, Matt Butte 9-00.00

6 Carter, Evan Butte 8-06.00

7 Brandt, Jason Helena Capit 8-00.00

7 Stout, Weston Butte 8-00.00

9 Masters, Jacob Butte 7-06.00

9 Swanson, Corbin Great Falls 7-06.00

9 Sanchez, Josh Butte 7-06.00

9 Key, Jason Helena Capit 7-06.00

9 LaRue, John Helena Capit 7-06.00

14 Davidson, Ethan Helena Capit 7-00.00

14 Wendt, Dade Great Falls 7-00.00

--- Baucus, John Helena Capit NH

--- Ziegler, Dawson Helena Capit NH

Boys Long Jump Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Merzlak, Matt Butte 17-09.50

2 Sanchez, Josh Butte 16-11.50

3 Carter, Evan Butte 16-07.00

4 Mahoney, Dugan Great Falls 16-05.00

5 Hofer, Jacob Helena Capit 16-04.50

6 Mortensen, Bo Butte 16-03.50

7 Hellermann, Jonas Butte 15-09.00

7 Key, Jason Helena Capit 15-09.00

9 Neil, Josh Butte 15-07.00

10 Keele, Logan Butte 15-04.50

11 Martin, Brady Helena Capit 15-01.75

12 Baroch, Jake Great Falls 15-00.25

13 LeDoux, Tucker Butte 15-00.00

14 Kueber, Garrett Helena Capit 14-11.50

15 Hunthausen, Ben Helena Capit 14-08.50

16 Snortland, Hadley Helena Capit 14-08.00

17 Hanson, Gus Helena Capit 14-05.00

18 Falley, Easton Helena Capit 14-02.50

19 Wright, Trenton Helena Capit 14-01.50

20 Mahoney, Declan Great Falls 14-01.00

21 Miertschin, Duncan Great Falls 14-00.00

22 McCarthy, Kale Butte 13-07.00

23 Baucus, John Helena Capit 13-06.50

24 Brandt, Jason Helena Capit 13-04.50

25 LaRue, John Helena Capit 12-00.00

--- Shaffer, Ty Great Falls ND

--- Selthon, Danyal Great Falls ND

--- Eggars, Dakota Butte ND

--- Swanson, Corbin Great Falls ND

Boys Triple Jump Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Carter, Evan Butte 35-05.50

2 Sanchez, Josh Butte 33-06.50

3 Marshall, Isaac Helena Capit 32-10.00

4 Keele, Logan Butte 32-09.00

5 Kueber, Garrett Helena Capit 32-07.00

6 Key, Jason Helena Capit 31-05.00

7 Falley, Easton Helena Capit 30-05.50

Finals ... (Boys Triple Jump Junior Varsity)

Name School Finals

8 Martin, Brady Helena Capit 30-04.00

Boys Shot Put Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Vaughn, Riley Butte 39-09.50

2 Baszler, Cody Butte 39-01.75

3 Ray, Zakery Great Falls 36-03.00

4 Dobb, Riley Butte 34-06.50

5 Best, Justin Butte 34-01.50

6 Mandic, Greyson Butte 33-02.50

7 Walker, Corbin Butte 33-00.00

8 Weber, Grayson Helena Capit 32-07.00

9 Miller, Connor Butte 32-06.50

10 Berge, Cody Butte 32-02.00

11 Simkins, Josh Helena Capit 32-00.00

12 Ruppel, Mason Butte 31-05.00

13 Rau, Aaron Helena Capit 31-04.50

14 Pezdark, Ethan Butte 31-04.00

15 Wadhams, Zach Helena Capit 30-05.00

16 Harding, Kyle Butte 30-02.00

17 Waananen, Rylan Butte 30-01.00

18 McLean, Garret Helena Capit 28-01.50

18 King, Zane Helena Capit 28-01.50

20 Zobrak, Nathan Great Falls 26-00.00

21 Thorton, Aidan Butte 25-07.00

22 Thatcher, Jorey Butte 25-00.25

23 Khalil, Ahmed Butte 22-03.50

24 Bowen, Cordel Butte 18-04.00

25 Warner, Reece Butte 18-00.00

--- O'Neill, Cade Butte ND

Boys Discus Throw Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Cooney, Sean Butte 128-00

2 Liebel, Bryce Butte 108-01

3 Weber, Grayson Helena Capit 106-05

4 Klapan, Kyle Butte 99-02

5 Berge, Cody Butte 98-05

6 Mandic, Greyson Butte 92-00

7 Rau, Aaron Helena Capit 86-11

8 Dobb, Riley Butte 85-09

9 Harding, Kyle Butte 85-02

10 Ladouceur, Blake Butte 84-01

11 King, Zane Helena Capit 81-11

12 Simkins, Josh Helena Capit 80-02

13 LeDoux, Tucker Butte 79-03

14 McLean, Garret Helena Capit 67-04

15 Wadhams, Zach Helena Capit 66-01

16 Khalil, Ahmed Butte 60-09

17 Dwyer, Michael Helena Capit 50-11

18 Lane, Kris Great Falls 42-06

19 Bowen, Cordel Butte 33-01

--- Culpen, Matt Helena Capit ND

--- Warner, Reece Butte ND

Boys Javelin Throw Junior Varsity

Name School Finals

Finals

1 Walker, Cole Butte 124-09

2 Ruppel, Mason Butte 109-00

3 Culpen, Matt Helena Capit 101-00

4 McCurdy, Parker Great Falls 99-01

5 Salois, Lucas Great Falls 97-01

6 Thorton, Aidan Butte 94-00

7 Hofstad, Ryan Great Falls 93-05

8 Mandic, Greyson Butte 91-09

9 Biastoch, Ben Butte 89-03

10 Clark, Dexter Helena Capit 88-02

11 King, Zane Helena Capit 86-11

12 Cantley, Tyler Great Falls 80-05

13 Dwyer, Michael Helena Capit 73-08

14 Lane, Kris Great Falls 66-10

Women - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored

1) Helena Capital 98.5

2) Butte 41

3) Great Falls 40.5

Men - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored

1) Helena Capital 87

2) Great Falls 69

3) Butte 24

MCPS Invitational Meet:

Varsity - Mens

1.Flathead78.5

2.Columbia Falls61

3.Big Sky60.5

4.Glacier60

5.Sentinel57

6.Thompson Falls45

7.Corvallis43

8.Hellgate42

9.Beaverhead County32.5

10.Belgrade29

11.Polson25

12.Frenchtown24

13.Butte Central Catholic22.5

14.Drummond21

15.Whitefish15.5

16.Stevensville10

17.Loyola-Sacred Heart9.5

18.Florence-Carlton9

19.Hamilton8

20.Darby6

21.Victor2

21.Granite2

Varsity - Womens

1.Sentinel118

2.Big Sky89

3.Glacier67.5

4.Hellgate61

5.Columbia Falls49

6.Corvallis43

7.Hamilton36

8.Flathead34

9.Butte Central Catholic26

10.Belgrade25

11.Whitefish21

12.Thompson Falls18

13.Seeley-Swan17.5

14.Drummond17

15.Beaverhead County14

16.Polson10

17.Ronan5

18.Stevensville4

18.Frenchtown4

20.Loyola-Sacred Heart3

21.Florence-Carlton1

Powered by Frankly
Copyright - All content © 2001 - 2018. All Rights Reserved. For more information on this site, please read our Privacy Policy, Terms of Service, and Ad Choices.