5/2 Cascade Top 10 Track & Field Meet Highlights and Results - KFBB.com News, Sports and Weather

5/2 Cascade Top 10 Track & Field Meet Highlights and Results

Posted: Updated:

Highlights from 5/2 Cascade Top 10 track & field meet:


Girls 100 Meter Dash Finals


 1, Durocher, Payge, Choteau, 12.86. 2, Durocher, Payton, Choteau, 12.90. 3, 
 Delaney, Zoe, Winnett-Gras, 13.01. 4, Sanford, Parker, Great Falls, 13.07. 5, 
 Thompson, Maddy, Fort Benton, 13.17. 6, Schweigert, Shelby, Fairfield, 13.24. 
 7, Molenda, Kamdyn, Cut Bank, 13.40. 8, Nunn, Jacy, Winnett-Gras, 13.53. 9, 
 Axtman, Nicole, Fort Benton, 13.82. 10, Rasmussen, Paige, Choteau, 13.90. 

Girls 200 Meter Dash


 1, Evans, Morgan, Great Falls, 25.74. 2, Durocher, Payge, Choteau, 26.72. 3, 
 Durocher, Payton, Choteau, 26.88. 4, Delaney, Zoe, Winnett-Gras, 27.04. 5, 
 Anderson, Sara, Belt, 27.60. 6, Thompson, Maddy, Fort Benton, 28.44. 7, 
 Connerton, Sami, Hobson, 28.49. 8, Larson, Katelynn, Cut Bank, 28.68. 9, 
 Meissner, Adelle, Belt, 29.14. 10, Schweigert, Shelby, Fairfield, 29.17. 

Girls 400 Meter Dash
 

1, Durocher, Payton, Choteau, 59.72. 2, Delaney, Zoe, Winnett-Gras, 1:00.84. 
 3, Gannon, Leah, Fort Benton, 1:01.05. 4, Murphy, Madison, Great Falls, 
 1:04.65. 5, Schweigert, Shelby, Fairfield, 1:05.24. 6, Connerton, Sami, 
 Hobson, 1:05.37. 7, Durbin, Sierra, Moore, 1:06.51. 8, Evans, Alia, Fort 
 Benton, 1:07.00. 

Girls 800 Meter Run
 

1, Carlson, Trisha, Charles M Ru, 2:17.88. 2, Bird, Kaitlyn, Fort Benton, 
 2:28.29. 3, Clark, McKenzie, Fort Benton, 2:34.48. 4, Luly, Brook, Shelby, 
 2:34.50. 5, Maynor, Jada, Great Falls, 2:35.94. 6, Weingart, Kita, 
 Winnett-Gras, 2:37.89. 7, Vincent, Kristen, Hobson, 2:38.41. 8, Harvey, 
 Katelin, North Star, 2:40.87. 9, McWilliams, Alexis, Fairfield, 2:51.23. --, 
 Parsell, Carly, Shelby, DQ. 

Girls 1600 Meter Run
 

1, Eike, Christina, Cascade, 5:39.87. 2, Weingart, Kita, Winnett-Gras, 
 5:49.50. 3, Cook, Makayla, Great Falls, 5:53.03. 4, Goettlich, Jada, 
 Roy-Winifred, 5:55.87. 5, Hilkey, Shelton, Cascade, 6:03.20. 6, Browning, 
 Tawny, Winnett-Gras, 6:06.47. 7, Bock, Abby, Valier, 6:08.19. 8, McWilliams, 
 Alexis, Fairfield, 6:10.71. 9, Roth, Jessica, Big Sandy, 6:17.01. 

Girls 3200 Meter Run
 

1, Eike, Christina, Cascade, 12:40.72. 2, Goettlich, Jada, Roy-Winifred, 
 12:50.38. 3, Cook, Makayla, Great Falls, 12:50.67. 4, Pimperton, Kolby, Belt, 
 13:39.85. 5, Dilley, Shaylyn, Centerville, 13:51.03. 6, Browning, Tawny, 
 Winnett-Gras, 13:53.24. 7, Roth, Jessica, Big Sandy, 14:10.57. 8, Appley, 
 Kaylee, Shelby, 14:51.11. 9, Stevenson, Claire, Hobson, 16:01.97. 

Girls 100 Meter Hurdles

1, Evans, Morgan, Great Falls, 15.01. 2, Anderson, Sara, Belt, 16.33. 3, 
 Goldhahn, Allix, Fairfield, 16.73. 4, Rasmussen, Paige, Choteau, 17.21. 5, 
 Spicher, Sheridan, North Star, 17.99. 6, Gasvoda, Bailey, Big Sandy, 18.32. 7, 
 Murnion, Kendra, Winnett-Gras, 18.81. 8, Johnson, Aria, Fairfield, 21.20. 9, 
 Schlotter, Ashtyn, Cascade, 21.80. 10, Edinger, Katelyn, Cut Bank, 25.05. 

Girls 300 Meter Hurdles
 

1, Anderson, Sara, Belt, 48.37. 2, Schlotter, Ashtyn, Cascade, 51.88. 3, 
 Durbin, Sierra, Moore, 52.88. 4, Murnion, Kendra, Winnett-Gras, 53.18. 5, 
 Edinger, Katelyn, Cut Bank, 53.89. 6, Schraner, Brooke, Belt, 54.09. 7, 
 Buizza, Sara, Power, 55.00. 

Girls 4x100 Meter Relay
 

1, Fort Benton 'A' (Thompson, Maddy 11, Evans, Alia 11, Gannon, Leah 10, 
 Axtman, Nicole 9), 52.53. 2, Fairfield 'A' (Schweigert, Shelby 9, Johnson, 
 Aria 10, Dauwalder, Lori 12, Goldhahn, Allix 12), 53.70. 3, Cut Bank 'A' 
 (Taylor, Portia 10, Larson, Katelynn 11, Edinger, Katelyn 10, Molenda, Kamdyn 
 10), 53.98. 4, Winnett-Grass Range 'A' (Nunn, Jacy 11, Browning, Sydney 10, 
 Murnion, Kendra 11, Delaney, Zoe 9), 54.30. 5, Simms 'A' (Cicon, Madison 10, 
 Wolfe, Serenity 12, Wiegand, Madison 10, Hitchcock, Allyson 9), 54.61. 6, 
 Cascade 'A' (Spurzem, Savannah 11, Schlotter, Ashtyn 11, Buley, Raija 11, 
 Hartum, Morgan 12), 55.66. 7, Shelby 'A' (Knight, Allyson 9, Stewart, Olivia 
 12, Luly, Brook 9, Haight, Makayla 9), 57.00. 8, Power 'A' (Buizza, Sara 12, 
 Rehm, Wednesday 12, Jensen, Maggie 10, Zatti, Rebecca 12), 57.09. 

Girls 4x400 Meter Relay
 

1, Fort Benton 'A' (Bird, Kaitlyn 12, Evans, Alia 11, Clark, McKenzie 9, 
 Gannon, Leah 10), 4:16.95. 2, Cut Bank 'A' (Fitzpatrick, Abbi 11, Larson, 
 Katelynn 11, Molenda, Kamdyn 10, Raemaker, London 9), 4:29.62. 3, Simms 'A' 
 (Cicon, Madison 10, Wiegand, Mackenzie 10, Wolfe, Serenity 12, Hitchcock, 
 Allyson 9), 4:31.19. 4, Fairfield 'A' 4:31.94. 5, Cascade 'A' (Schlotter, 
 Ashtyn 11, Shumaker, Kennadi 10, Jackson, Shelbie 9, Eike, Christina 11), 
 4:38.88. 6, Winnett-Grass Range 'A' (Murnion, Kendra 11, Browning, Sydney 10, 
 Browning, Tawny 10, Delaney, Zoe 9), 4:44.25. 7, Shelby 'A' (Brusven, Brittany 
 11, Luly, Brook 9, Parsell, Carly 10, McAllister, Brogan 9), 4:50.01. 8, Big 
 Sandy 'A' (Finke, Grace 10, Cline, Jaylyn 10, Sipler, Audrey 9, Roth, Jessica 
 11), 4:54.00. 

Girls High Jump
 

1, Vincent, Kristen, Hobson, 5-00. 2, Devlin, Danielle, Great Falls, 4-10. 3, 
 Evans, Alia, Fort Benton, 4-08. 4, Lackner, Teia, Valier, 4-06. 4, Browning, 
 Sydney, Winnett-Gras, 4-06. 4, Hertel, Mamie, Moore, 4-06. 7, Oliver, Kaicey, 
 Cascade, J4-06. --, Newbrough, Andrea, Charles M Ru, NH. --, Johnson, Irene, 
 Roy-Winifred, NH. 

Girls Pole Vault
 

1, Lycett, Carrie, Charles M Ru, 9-06. 2, Stewart, Olivia, Shelby, 8-06. 3, 
 Rehm, Wednesday, Power, J8-06. 4, Fitzpatrick, Abbi, Cut Bank, 8-00. 4, 
 Pocock, Amourette, Great Falls, 8-00. 5, Russell, Andrea, Conrad, J8-00. 7, 
 Clark, McKenzie, Fort Benton, 7-06. 7, Buley, Raija, Cascade, 7-06. 9, Buizza, 
 Sara, Power, 7-00. --, Thompson, Maddy, Fort Benton, NH. --, Connerton, Sami, 
 Hobson, NH. 

Girls Long Jump West Pit
 

1, Gannon, Leah, Fort Benton, 16-02.75. 2, Goldhahn, Allix, Fairfield, 15-11. 
 3, Anderson, Lindsey, Charles M Ru, 15-10.50. 4, Nunn, Jacy, Winnett-Gras, 
 15-08.25. 5, Thompson, Maddy, Fort Benton, 15-06.75. 6, Dauwalder, Lori, 
 Fairfield, 15-00. 7, Luly, Brook, Shelby, 14-09.50. 8, Schlimm, Sam, Great 
 Falls, 14-05.25. 9, Hertel, Mamie, Moore, 14-05. 10, Molenda, Kamdyn, Cut 
 Bank, 13-04. 

Girls Triple Jump West Pit
 

1, Goldhahn, Allix, Fairfield, 32-06.75. 2, Russell, Andrea, Conrad, 32-05.50. 
 3, Axtman, Nicole, Fort Benton, 32-03. 4, Dauwalder, Lori, Fairfield, 
 31-07.50. 5, Cooper, Morgan, Belt, 31-03.25. 6, Rasmussen, Paige, Choteau, 
 30-11.50. 7, Leader, Jenna, Big Sandy, 30-03.25. 8, Wiegand, Madison, Simms, 
 30-01.50. 9, Brusven, Brittany, Shelby, 29-00.50. 

Girls Shot Put
 

1, Nack, Coya, Fort Benton, 37-03.50. 2, Clark, Shyanne, Geraldine Pu, 35-01. 
 3, Randel, Cassidy, Denton-Geyse, 34-02. 4, Urick, Dani, Belt, 32-10. 5, 
 Johns-Oster, Breanna, Charles M Ru, 32-03. 6, Aklestad, Sam, Shelby, 31-06. 7, 
 Spicher, Sheridan, North Star, 31-02. 8, Betts, Danielle, Centerville, 30-00. 
 9, Kananen, Jada, Roy-Winifred, 28-11. --, Swanson, Jordan, Belt, DQ. 

Girls Discus Throw
 

1, Beer, Kaylee, Charles M Ru, 110-07. 2, Clark, Shyanne, Geraldine Pu, 
 108-11. 3, Nack, Coya, Fort Benton, 103-01. 4, Anato, Gabriella, Cut Bank, 
 98-06. 5, Spicher, Sheridan, North Star, 98-02. 6, Kananen, Jada, 
 Roy-Winifred, 94-09. 7, Lappier, Kelsey, Cascade, 93-04. 8, Betts, Danielle, 
 Centerville, 93-03. 9, Brusven, Brittany, Shelby, 90-10. 10, Stoker, Joely, 
 Belt, 73-03. 

Girls Javelin Throw
 

1, Urick, Dani, Belt, 140-08.25. 2, Gilcher, Kylee, Charles M Ru, 124-03.25. 
 3, Nack, Coya, Fort Benton, 113-10.50. 4, Pimperton, Kerstyn, Belt, 108-07. 5, 
 Long, Katy, Highwood, 106-10. 6, Bloom, Maddie, Simms, 105-08.50. 7, Cicon, 
 Madison, Simms, 102-02.50. 8, Dauwalder, Lori, Fairfield, 98-10.50. 9, Randel, 
 Cassidy, Denton-Geyse, 82-10.50. --, Reel, Dakota, Shelby, DQ. 

Boys 100 Meter Dash
 

1, Allen, Dawson, Fairfield, 11.32. 2, Allen, Chandler, Fairfield, 11.54. 3, 
 Wheeler, Colton, Valier, 11.67. 4, Batson, Luke, Fairfield, 11.86. 5, Southon, 
 Karson, Great Falls, 11.93. 6, Becker, Libien, Fairfield, 12.04. 7, Collins, 
 Will, White Sulphur, 12.15. 8, Johnson, Leo, Box Elder, 12.25. 9, Seewald, JR, 
 Cut Bank, 12.26. 10, Taylor, Landon, Fort Benton, 12.36. 

Boys 200 Meter Dash
 

1, Allen, Chandler, Fairfield, 23.26. 2, Wheeler, Colton, Valier, 23.67. 3, 
 Luly, Wade, Shelby, 23.94. 4, Kynett, Kendall, Great Falls, 23.97. 5, 
 Henderson, Trey, Box Elder, 24.22. 6, Johnson, Andrew, Shelby, 24.46. 7, 
 Novak, Wylie, Cut Bank, 24.55. 8, Connerton, Sawyer, Hobson, 24.63. 9, 
 Seewald, JR, Cut Bank, 25.06. 10, Torgerson, Zachary, Shelby, 25.26. 

Boys 400 Meter Dash
 

1, Luly, Wade, Shelby, 53.10. 2, Johnson, Andrew, Shelby, 53.53. 3, Novak, 
 Wylie, Cut Bank, 53.76. 4, Wheeler, Colton, Valier, 54.33. 5, Henderson, Trey, 
 Box Elder, 54.39. 6, Judd, Briggs, Centerville, 56.37. 7, Torgerson, Zachary, 
 Shelby, 56.56. 8, Smoot, Logan, Power, 57.09. 

Boys 800 Meter Run
 

1, Carpenter, Kordell, Denton, 2:06.91. 2, Jessen, Jacob, Winnett-Gras, 
 2:08.79. 3, Henke, Jonathan, Shelby, 2:09.11. 4, Munsterteiger, Ryan, Great 
 Falls, 2:10.83. 5, Dunk, Dominik, Power, 2:11.34. 6, Green, Harry, Belt, 
 2:11.46. 7, Henke, Justen, Shelby, 2:14.14. 8, Paddock, Clay, Fairfield, 
 2:14.49. 9, Becker, Libien, Fairfield, 2:16.39. 10, Sylvester, Tyrell, Cut 
 Bank, 2:18.09. 

Boys 1600 Meter Run
 

1, Carpenter, Kordell, Denton, 4:43.41. 2, Stroop, Keagan, Belt, 4:44.47. 3, 
 Miller, Kyle, Great Falls, 4:50.73. 4, Green, Harry, Belt, 4:54.56. 4, Jessen, 
 Jacob, Winnett-Gras, 4:54.56. 6, Paddock, Clay, Fairfield, 4:54.96. 7, Giles, 
 Cole, Fairfield, 4:57.69. 8, Sellers, Mason, Choteau, 5:01.66. 9, Herring, 
 Harold, Augusta, 5:09.38. 10, Aderhold, Colby, Great Falls, 5:21.75. 

Boys 3200 Meter Run
 

1, Olson, Teagan, Great Falls, 9:54.82. 2, Stroop, Keagan, Belt, 10:24.92. 3, 
 Giles, Cole, Fairfield, 10:56.37. 4, Anderson, Jerel, Box Elder, 11:09.03. 5, 
 Gliko, Robbie, Belt, 11:21.42. 6, Smith, Cody, North Toole, 11:38.89. 7, 
 Herring, Harold, Augusta, 11:42.02. 8, Hansen, Barrett, Shelby, 11:45.36. 9, 
 Aderhold, Colby, Great Falls, 12:12.34. 10, Hagan, Wesley, Cascade, 12:17.95. 

Boys 110 Meter Hurdles
 

1, Allen, Dawson, Fairfield, 15.34. 2, Friede, Colby, Great Falls, 16.02. 3, 
 Pederson, Colt, Shelby, 17.00. 4, Brusven, Wyatt, Shelby, 17.30. 5, Langston, 
 Adam, Belt, 17.97. 6, Jessen, Jacob, Winnett-Gras, 18.17. 7, Kelly, Cory, 
 Chester/Jopl, 18.25. 8, Zylks, Joey, Power, 18.45. 9, Diekhans, Garett, Fort 
 Benton, 20.43. 

Boys 300 Meter Hurdles
 

1, Johnson, Ryan, Great Falls, 41.89. 2, Pederson, Colt, Shelby, 42.88. 3, 
 Stone, Taner, Choteau, 43.19. 4, Woodhall, Rhet, Stanford/Gey, 44.32. 5, 
 Ramos, Isaac, Valier, 44.99. 6, Brusven, Wyatt, Shelby, 45.01. 7, Massar, 
 Hayden, North Star, 46.97. 8, Cotton, Grant, Centerville, 48.12. 

Boys 4x100 Meter Relay
 

1, Fairfield 'A' (Batson, Luke 12, Becker, Libien 10, Bake, Keeley 9, 
 Coverdell, Cantor 12), 46.13. 2, Shelby 'A' (Torgerson, Zachary 11, Johnson, 
 Andrew 12, Pederson, Colt 12, Luly, Wade 12), 46.62. 3, North Star 'A' 
 (Massar, Hayden 9, Miller, Devon 11, Nerat, Daniel 9, Nerat, Thomas 11), 
 47.23. 4, Centerville 'A' (Martin, Dane 12, Johnson, Tiler 12, McGinness, 
 Carson 9, Judd, Briggs 12), 47.55. 5, Stanford/Geyser 'A' (Norskog, Carson 11, 
 Protsman, Keaton 11, Cali, Cameron 12, Woodhall, Rhet 11), 47.93. 6, Power 'A' 
 (Hill, Peyton 10, Zylks, Joey 10, Dunk, Dominik 11, Widhalm, Jackson 9), 
 47.98. 7, Valier 'A' (Wheeler, Colton 12, RunningCrane, Wacey 11, Ramos, Isaac 
 12), 48.18. 8, Great Falls Central Catholic 'A' (Teasley, Michael 12, Vincent, 
 Ethan 10, Marmon, Luke 10, Dickinson, Riley 10), 48.38. 

Boys 4x400 Meter Relay
 

1, Fairfield 'A' (Allen, Chandler 12, Becker, Libien 10, Batson, Luke 12, 
 Allen, Dawson 10), 3:38.63. 2, Shelby 'A' (Henke, Jonathan 11, Henke, Justen 
 12, Johnson, Andrew 12, Luly, Wade 12), 3:42.82. 3, Centerville 'A' (Martin, 
 Dane 12, Kelley, Jacob 9, McGinness, Carson 9, Judd, Briggs 12), 3:47.62. 4, 
 North Star 'A' (Massar, Hayden 9, Nerat, Thomas 11, Nerat, Daniel 9, Pedersen, 
 Nathanial 12), 3:48.53. 5, Box Elder 'A' (Gardipee, Peyton 10, Pullin, Dominic 
 10, Johnson, Leo 12, Henderson, Trey 12), 3:49.62. 6, Belt 'A' (Flinn, Robbie 
 11, Stroop, Keagan 11, Green, Harry 12, ), 3:49.83. 7, North Toole 
 County(Sunburst) 'A' (Smith, Cody 10, Williams, Jordan 12, Pickering, Treyton 
 11, Buckley, Michael 10), 4:08.11. 

Boys High Jump
 

1, Greenwell, Tucker, Charles M Ru, 6-04. 2, Omsberg, Seth, Cut Bank, J6-04. 
 3, Stone, Taner, Choteau, 5-10. 4, Heilig, Hayden, Moore, J5-10. 5, Buckley, 
 Michael, North Toole, 5-08. 6, Howard, Brendan, Great Falls, 5-06. 6, 
 Donaldson, Riley, Denton, 5-06. 6, Bake, Keeley, Fairfield, 5-06. 7, Gibson, 
 Levi, Fairfield, J5-06. 7, Donaldson, Parker, Denton, J5-06. --, Batson, Luke, 
 Fairfield, NH. 

Boys Pole Vault
 

1, Riphenburg, Zachary, Cascade, 12-00. 2, Zylks, Joey, Power, 11-06. 3, 
 Norskog, Carson, Stanford/Gey, J11-06. 4, Miller, Dylan, North Star, 11-00. 5, 
 Taylor, Cason, Charles M Ru, 10-06. 5, Brusven, Wyatt, Shelby, 10-06. 6, 
 Campbell, Parker, Hobson, J10-06. 7, Fredrickson, Jayson, Cascade, J10-00. 8, 
 Torgerson, Kyle, Great Falls, 10-00. 8, Larson, Kale, Conrad, 10-00. 8, 
 Seewald, JR, Cut Bank, 10-00. --, Schnabel, Connor, Fort Benton, NH. --, 
 Rettig, Caden, North Star, NH. --, Gibson, Levi, Fairfield, NH. 

Boys Long Jump East Pit
 

1, Pace, Xavier, Charles M Ru, 21-00.25. 2, Coverdell, Cantor, Fairfield, 
 20-00.25. 3, Bake, Keeley, Fairfield, 19-03.75. 4, Longin, Gabe, Great Falls, 
 19-03.50. 5, Stone, Taner, Choteau, 19-02.75. 6, Collins, Will, White Sulphur, 
 18-09.75. 7, Richter, Cory, Chester/Jopl, 18-06.50. 8, Buckley, Michael, North 
 Toole, 18-02. 9, Rettig, Caden, North Star, 17-04.50. --, Becker, Libien, 
 Fairfield, ND. 

Boys Triple Jump East Pit
 

1, Hatler, Jesse`, Great Falls, 41-09.50. 2, Richter, Cory, Chester/Jopl, 
 39-10.50. 3, Bake, Keeley, Fairfield, 39-04. 4, McCarthy, Cam, Charles M Ru, 
 38-09.75. 5, Allen, Chandler, Fairfield, 38-08. 6, Bodner, Jess, Belt, 36-09. 
 7, Smoot, Logan, Power, J36-09. 8, Donaldson, Riley, Denton, 36-05.75. 9, 
 Duffy, Landon, Simms, 35-05. 10, Watson, Logan, Shelby, 35-04.25. 11, 
 McGinness, Carson, Centerville, 34-09.75. --, Irvin, Marcus, Shelby, DQ. 

Boys Shot Put
 

1, Ambuehl, Noah, Great Falls, 46-08.50. 2, Sundly, Layne, Charles M Ru, 
 44-08.50. 3, McKinlay, Mavrick, Geraldine Pu, 43-01.50. 4, Hamilton Jr., 
 Peter, Cut Bank, 42-07. 5, Maki, Jaren, Belt, 42-04. 6, Mycke, Hunter, Conrad, 
 41-05.50. 7, Fritz, Garrett, Dutton-Brady, 41-00. 8, Acarda, Marcus, 
 Roy-Winifred, 40-05. 9, Larson, Kale, Conrad, 39-09. 10, Peterson, Halen, 
 Denton, 39-03. 

Boys Discus Throw
 

1, Coverdell, Cantor, Fairfield, 153-10. 2, Maki, Jaren, Belt, 142-07. 3, 
 Winkler, Kyle, Great Falls, 133-03. 4, Hamilton Jr., Peter, Cut Bank, 133-01. 
 5, Davis, Cameron, Chester/Jopl, 131-03. 6, Mycke, Hunter, Conrad, 125-01. 7, 
 Miller, Devon, North Star, 119-05. 8, Wambach, Andrew, Fairfield, 110-05. 9, 
 Reeves, Isaiah, Charles M Ru, 109-03. --, Irvin, Marcus, Shelby, DQ. 

Boys Javelin Throw
 

1, Coverdell, Cantor, Fairfield, 168-04.75. 2, Fraser, Alex, Charles M Ru, 
 165-08.50. 3, Maki, Jaren, Belt, 160-05. 4, Allen, Dawson, Fairfield, 154-00. 
 5, Campbell, Brenden, Great Falls, 150-08.25. 6, Beck, Halsten, Cut Bank, 
 145-08. 7, Kuhn, Cody, Geraldine Pu, 141-08.50. 8, Miller, Devon, North Star, 
 140-03.50. 9, Novak, Wylie, Cut Bank, 134-05.50. 10, Lee, Griffen, Fairfield, 
 132-09. --, Irvin, Marcus, Shelby, DQ.